5 i ½ bladego Józka (1971)

Do Kamienicy przyjeżdża Tadeusz Rusin, młody dziennikarz warszawskiej gazety młodzieżowej, autor artykułu o bandzie motocyklistów terroryzującej miasteczko. Tadeusz trafia do miejscowego hotelu, gdzie jednak brak jest wolnych pokoi ze względu na spodziewaną wizytę Włochów. Chodząc po miasteczku Tadeusz natyka się na motocyklistów, staje w obronie bitego przez nich chłopaka i sam zostaje poturbowany. Z opresji ratuje go Katarzyna, siostrzenica miejscowego proboszcza. Tadeusz wraz z kierowniczką świetlicy organizuje spotkanie z mieszkańcami Kamienicy. Spotkanie przebiega w nerwowej atmosferze, zamienia się w kłótnię pomiędzy młodzieżą i starymi.
Dziennikarz chce dotrzeć do członków bandy. W tym celu pobiera od Katarzyny lekcje judo, wspólnie z Katarzyną organizuje też "włamanie" do miejscowego domu towarowego. Wyczynem tym zyskuje uznanie w oczach większości motocyklistów. Jedynie "Basior", szef grupy jest nieugięty, ale traci wpływy w bandzie, która postanawia skończyć z "okresem basioryzmu". Podczas zabawy, gdzie spotyka się cała młodzież miasteczka, dochodzi do pożaru magazynu, w którym trzymane są harleye grupy. Wszyscy bohaterowie biegną ratować motory, jeden z członków grupy zostaje wewnątrz palącego się hangaru. Tadeusz ratuje "Harcerza" czym ostatecznie zdobywa zaufanie i przyjaźń motocyklistów. Wszyscy wraz z Katarzyną odprowadzają wracającego do Warszawy Tadeusza.
Inne tytuły: „5 i pół bladego Józka”, „Pięć i pół bladego Józka”,
Produkcja: 1971
Premiera: brak (nigdy nie wszedł na ekrany)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Katarzyna

Tadeusz Rusin, dziennikarz "Trybuny Młodych"

proboszcz, stryj Katarzyny

Halina "Kaczusia", kelnerka w hotelu, dziewczyna Jacka

towarzysz Czekała z komitetu powiatowego

grabarz Zenobiusz

recepcjonista Mietek

kierowniczka świetlicy

-

zabójca Zenobiusza

-

-

"Basior", szef bandy

"Upiór", członek bandy

-

mężczyzna obserwujący pożar

"Harcerzyk", członek bandy

-

-

-

-

dziewczyna w samochodzie

-

-

-

"Dzięcioł", członek bandy; nie występuje w czołówce

i inni.


Notatki:
Film po zrealizowaniu wywołał skandal wewnątrz ośrodków decydenckich PZPR (podobno cenzorzy, który zatwierdzili scenariusz i dopuścili do jego produkcji zostali ukarani bądź też nawet usunięci z GUKPPiW). Ponieważ film był już ukończony i wydano na niego dość dużo funduszy jak na ówczesne czasy, cięciami i kilkukrotnym montowaniem materiału od nowa próbowano dokonać zmian tak, aby film został zaakceptowany. Jednak pomimo wszystkich prób film ten - jako „wybitnie niezgodny” z linią polityczną partii - został i tak wstrzymany przez cenzurę i został kolejnym, jednym z wielu „półkowników” PRL-u. Stało się tak pomimo usunięcia prawie połowy nakręconego materiału (w ostatnim podejściu cenzorzy próbowali „uratować film” dla telewizji).
Usunięte sceny nie tylko wycięto, ale w ogóle zniszczono wszystkie taśmy z nimi, co nie było już praktykowane przez komunistyczną cenzurę od wielu lat. Jak zauważył pan Płażyński, najprawdopodobniej działanie to było swego rodzaju zemstą cenzorów za wcześniejsze oszukanie ich przez cwanych filmowców...


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170214

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz