Meta (1971)

W poczekalni dworca kolejowego w jakimś małym miasteczku spotykają się przypadkowo szkolni koledzy. Nie widzieli się wiele lat, każdy z nich wybrał własną życiową drogę. Władysław założył rodzinę, ma żonę i dwoje dzieci i chociaż ledwie wiąże koniec z końcem stara się żyć godnie i uczciwie. Zawsze był spokojny, wyważony, wśród kolegów uchodził za fajtłapę, nawet nazywali go "Trzy czwarte". Kazimierz Kaczyński to absolutne przeciwieństwo Władysława, lubi imponować, być w centrum uwagi. Zgrywa światowca obytego w towarzystwie, jest stale przy forsie, którą zdobywa kombinując. Nie splamił się uczciwą pracą, woli drobne szwindle i karciane oszustwa, które przynoszą mu niemałe dochody.
Okazuje się, że Kazik jest w potrzebie, szuka mety, czyli jakiegoś lokum do pomieszkania. Dobroduszny Władysław zabiera go do siebie, chociaż żyje w bardzo skromnych warunkach.
Dzieli pokój z kuchnią wraz z żoną Ireną i dwojgiem małych dzieci, synem Czarkiem i nieco starszą córką Irminą. Irena dość szybko zgadza się na sublokatora skuszona dwoma tysiącami, które gość oferuje. Kazik ma spać w kuchni na łóżku po babci. Nie zniechęcają go złe warunki, wręcz przeciwnie, potrafi się błyskawicznie zadomowić i czuje się mniej skrępowany niż sami gospodarze. Staje się jakby członkiem rodziny, coraz bardziej ingerując w domowe sprawy kolegi.
Władysław ma poważne kłopoty. Otrzymał wymówienie z pracy, bo odważył się mówić prawdę i stawić czoło oszustwom. Z fatalną opinią, jaką mu wystawiono w kadrach, nie może znaleźć nowej posady. Codziennie odbywa wędrówki do pośredniaka, ale bez rezultatu.
Tymczasem Kazik szasta pieniędzmi, przynosi kwiaty, kupuje prezenty Irenie i dzieciom, zaskarbiając sobie ich sympatię i wdzięczność. Spokojnego i uczciwego Władysława coraz bardziej drażni obecność kolegi kombinatora. On zawsze wiódł uczciwe życie, brzydził się kanciarstwem i oszustwami. Unikając sublokatora, oddala się od domu i żony. Dla Kazika to świetna okazja, by zbliżyć się do wciąż atrakcyjnej Ireny. [PAT]
Produkcja: 1971
Premiera TV: 22 październik 1980

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Irena Trzeciak

Kazik Kaczyński "Kaczor"

Władysław Trzeciak "Trzy czwarte", mąż Ireny

Irminka, córka Trzeciaków

Czarek, syn Trzeciaków

brat (?) Ireny Trzeciak

Janka, bratowa (?) Ireny Trzeciak

-

-

-

-

dyrektor Kozłowski

-

mężczyzna wysiadający z windy

kolejarz grający w karty

-

mężczyzna w punkcie Toto-Lotka; nie występuje w czołówce

mężczyzna w punkcie Toto-Lotka; nie występuje w czołówce
i inni.


Notatki:
Film wstrzymany przez komunistyczną cenzurę PRL. Jego premiera nastąpiła dopiero podczas rozluźnienia cenzury w okresie tzw. karnawału „Solidarności” i był to jeden z pierwszych (możliwe, że pierwszy) PRL-owskich filmów-„półkowników”, których emisję telewizyjną wymusiła „Solidarność”.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170909

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz