Nie będę cię kochać (1973)

Akcja filmu toczy się w prowincjonalnej osadzie, gdzie każdy każdego zna i każdy o każdym wie wszystko. Ojciec trzynastoletniej Ani, podobnie jak większość miejscowych mężczyzn, lubi zaglądać do kieliszka. Nie jest jeszcze alkoholikiem, ale pijaństwa przydarzają mu się coraz częściej. Tak jak inni tatusiowie chętnie wysyła swoje dziecko po wyskokowe trunki. Nie dostrzega, że jego córka to istota wrażliwa i delikatna, skrycie marząca, by ojciec był dla niej autorytetem. On jednak nie zdaje sobie sprawy, że upokarzając siebie, upokarza także Anię. Co gorsza matka dziewczynki przechodzi nad wszystkim do porządku dziennego. Tylko Rysiek - starszy kolega ze szkoły wykazuje chęć zrozumienia koleżanki. Tylko on zna prawdziwą przyczynę jej pogarszających się wyników w nauce i sporcie. Wreszcie pewnego dnia wytrzymałość Ani się kończy. Dziewczynka znajduje zamroczonego ojca w rowie.
W obawie, że ktoś go zobaczy w takim stanie, pomaga mu wstać i pospiesznie zamyka w pobliskiej komórce.
Postanawia też, że nigdy więcej nie przyniesie mu alkoholu. "Nie będę cię kochać", podobnie jak wiele innych "dziecięcych" filmów Nasfetera, przeznaczony jest raczej dla rodziców niż młodocianej widowni. Reżyser ukazując reakcję dojrzewającej dziewczynki na alkoholizm ojca, dotyka problemu znacznie powszechniejszego i - być może - boleśniejszego. Jest nim samotność dziecka i niezrozumienie, z jakim spotyka się w rodzinie i w szkole. Twórca "Małych dramatów" z maestrią wytrawnego psychologa pokazuje różnice w pojmowaniu i wartościowaniu świata przez dorosłych i dzieci. Dla matki Ani pijaństwa męża to tylko uciążliwa przypadłość. Dla dziewczynki zaś to jednoznaczny objaw nieuleczalnej choroby, a więc czegoś strasznego, o czym boi się nawet pomyśleć. To, co dla matki jest tylko wstydem, córka traktuje jak niezmywalną hańbę...


A⤻
⤺BProdukcja: 1973
Premiera: 10 maj 1974

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Anka
matka Anki
ojciec Anki
Rysiek Pukuła "Puk"
Bożena
Adaś
Marysia, siostra Adasia
Agata
nauczycielka muzyki
żona inżyniera
inżynier Władysław
-
wychowawczyni
-
-
-
-
-
-
-
-
mężczyzna w lokalu; nie występuje w czołówce
i inni.


Notatki:
Jedną z największych zalet filmów Nasfetera jest świetne aktorstwo dziecięcych wykonawców. Podobnie jest w "Nie będę cię kochać". Znakomicie wypadła Grażyna Michalska jako Ania. Równie dobrze poradzili sobie z rolami Bogdan Izdebski (Rysiek), Krzysztof Sierocki (Adaś), Beata Nowicka (jego siostra) i Monika Szatyńska (Agata). Nie zawiedli i dorośli aktorzy, choć krytyka szczególnie wyróżniła Henrykę Dobosz (matka Ani) - z zawodu...dziennikarkę z Zielonej Góry.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170528

(POL) polski,
1 komentarz:

  1. ale odlot tych dziewczynek na motocyklu!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń