Mały (1970)

Studentka socjologii, Natalia, przygotowuje pracę dyplomową na temat hoteli robotniczych. Poznaje pracującego na budowie, pochodzącego ze wsi "Małego" - chłopca wrażliwego i inteligentnego, który uczył się w technikum budowlanym, ale go nie ukończył. Ostatnio przydarzył mu się wypadek, kiedy wraz z jednym ze swych współlokatorów, Grubym, jechał do jego niemłodej, ale bardzo "Małym" zainteresowanej siostry. Chłopak budzi w Natalii sympatię i współczucie. Chciałaby mu jakoś pomóc, on jednak wolałby, żeby zaprosiła go do swojego domu - chce tego tylko dlatego, by móc przestąpić próg jakiegoś miejskiego domu. W końcu dziewczyna zaprasza go do siebie. Jest weekend i wyjeżdżający za miasto rodzice nie chcą się zgodzić, by córka została w domu. Natalia wyjeżdża razem z nimi zostawiając list do "Małego".
Gdy ten w końcu zjawia się w jej domu, drzwi otwiera mu Ania, zakochana w nim pomoc domowa. Jest przekonana, że chłopak przyszedł do niej, ale jej radość pryska, gdy otwiera zostawiony przez Natalię list.
Tymczasem "Mały" natrafia na notatki, które Natalia sporządza do swojej pracy. Czuje się przez nią oszukany i w ataku złości niszczy jej papiery, ale w końcu znajduje zrozumienie i uczucie u Ani.Produkcja: 1970
Premiera: 4 grudzień 1970

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Julek "Mały"

Natalia Lewicka

Ania, gosposia Lewickich

badylarka, siostra "Grubego"

"Nijaki", współlokator "Małego"

"Stary", współlokator "Małego"

"Gruby", współlokator "Małego"

Magda Lewicka, matka Natalii

kierowniczka hotelu robotniczego

Lewicki, ojciec Natalii

Wojtek, narzeczony Natalii

strażnik; nie występuje w czołówce

Grocholska; nie występuje w czołówce

sąsiadka Grocholskiej; nie występuje w czołówce

dozorca na budowie domu; nie występuje w czołówce

występuje w roli samej siebie; nie występuje w czołówce

i inni.Notatki:
Scenariusz filmu inspirowało autentyczne wydarzenie - tragiczna śmierć siedemnastoletniego mieszkańca hotelu robotniczego, o której w latach sześćdziesiątych pisała prasa. Na podstawie tej historii Zofia Posmysz napisała słuchowisko radiowe „Palę Martina Edena”, a ono z kolei stało się kanwą scenariusza filmowego.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.161112

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz