Pułapka (1970)

Historia sensacyjnego pojedynku dwóch braci z dolnośląskiego miasteczka, których wojna uczyniła wrogami - major Wojska Polskiego i dywersant Wehrwolfu spotykają się w roku 1945. Skomplikowane stosunki autochtonów i przybyszów na Dolnym Śląsku.
Lato 1945 r. Do górniczego miasteczka na Dolnym Śląsku przybywa major Jan Rajner by objąć dowództwo miejscowego garnizonu. Major urodził się w tym miasteczku, ma tu swój dom, po przyjeździe spotyka dawnych sąsiadów i znajomych. Żona majora Wanda, któ-rą poznał i poślubił podczas wojny, czuje się obco w nowym otoczeniu, drażni ją świetnie zachowany dom pełen pamiątek rodzinnych (jej własny spalili Niemcy), denerwują rozmowy Jana z miejscowymi ludźmi prowadzone w języku niemieckim. Między małżonkami coraz częściej dochodzi do nieporozumień. Z niechęcią, graniczącą z wrogością, odnosi się do Rajnera jego podkomendny, por. Walczuk, przedwojenny adorator Wandy.
Porucznik, któremu całą rodzinę wymordowali Niemcy, wszystkich mówiących po niemiecku traktuje jak wrogów, nie jest w stanie zrozumieć skomplikowanego problemu Polaków-autochtonów, Tymczasem do znajdującego się miasteczku obozu jeńców niemieckich przybywa stryjeczny brat majora Jana - Willy Reiner, były SS-man, ukrywający się w masie żołnierzy Wehrmachtu pod zmienionym nazwiskiem. Willi szybko poprzez łączników zostaje wciągnięty do dywersyjnej działalności kierowanej przez ukrywającego się w miasteczku SS-mana Kunfa. Punktem kontaktowym hitlerowców jest dom sztygara Rungego, którego córka Helga kochała Jana przed wojną. Major, mimo że rozpoznaje w obozie Willego i wie, że był on SS-manem, nie jest w stanie wydać przyjaciela, którego kiedyś kochał jak rodzonego brata. Po wysadzeniu przez niemieckich dywersantów mostu w miasteczku, zwierzchnik i przyjaciel Jana, płk. Karcz, wysyła w teren przebranych za SS-manów wywiadowców - Wiśniewskiego i Bryłę - z zadaniem rozpracowania oddziału Wehrwolfu. W konsekwencji kolejnej akcji sabotażowej z obozu jenieckiego ucieka grupa jeńców, m.in. Willi. Śledztwo w tej sprawie ujawnia powiązania rodzinne Willego i Jana. Porucznik Walczuk czuje się upoważniony do zbierania materiałów obciążających majora, by przy ich pomocy "zdemaskować" zwierzchnika. Pomaga mu w tym Wanda zwątpiwszy w uczciwość męża. Niemieccy sabotażyści zorientowani w zagrożeniu Jana usiłują ściągnąć go do swego oddziału. Rajner wie, że Niemcy zamierzają wysadzić kopalnię; chcąc im w tym przeszkodzić - zgadza się na propozycję przejścia do ich oddziału. W kopalni spotyka Willego, który kończy przygotowania do wysadzenia obiektu w powietrze. Na wezwanie Jana do poddania się, Willy strzela do niego...




Inne tytuły: "Der Major im Visier"
Produkcja: 1970
Premiera: 26 marzec 1971

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Jan Rajner; aktor jest dubbingowany przez nieznaną osobę

Willy Reiner

porucznik Julian Walczuk

Helga


Wanda, żona Jana

Weiss

Runge

sierżant Młynarski

Anton

Weiss

Dudek

Wiśniowski

Bryła

sierżant Wiączek bijący Wiśniowskiego; nie występuje w napisach

młody żołnierz; nie występuje w czołówce

esesman; nie występuje w czołówce

polski oficer; nie występuje w czołówce

żołnierz niemiecki w niewoli; nie występuje w czołówce

i inni


Notatki:
Dialogi niemieckojęzyczne postaci granej przez Andrzeja Kopiczyńskiego zostały dubbingowane przez nieznanego aktora wschodnio-niemieckiego, który także w całości udzielił głosu tej samej postaci Jana Rajnera w niemieckojęzycznej wersji filmu wyświetlanej w kinach socjalistycznych Niemiec Wschodnich także w 1971 roku.
Niektóre witryny (wikipedia, filmweb i inne) nagminnie powtarzają bzdurną informację za IMDb jakoby film powstał w 1971 roku - pomimo, że rok produkcji tego filmu jest wyraźnie podany w czołówce (MCMLXX). Wydaje się, że prowadzący tamte witryny nadal chyba nie odkryli, że witryna IMDb zawsze podaje tylko lata premiery filmów i prawie nigdy ich rok produkcji...


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


05.161108

(POL) polski,






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz